Barion Pixel
Elfogadod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében?

Sminktetováló vizsga kérdések-válaszok

Kell vizsgáznom sminktetoválásból?


Hol vizsgázhatok?


Mennyibe kerül?


Meddig tart a sminktetováló vizsga?


A vizsgáztatók milyen szakmai tudással rendelkeznek?


Miből kell vizsgáznom?


Az E-számos oktató cégek oktatói vizsgáztak?


Kérdések válaszok nélkül!


Rendkívül sok kérdés érkezik a sminktetováló vizsgával kapcsolatban. Azt halljuk, hogy minden sminktetoválónak újra kell vizsgáznia és vannak, akik már vizsgáztak is. Viszont még senki nem szolgáltatott részletes információt a vizsgával kapcsolatosan.

A részletes tájékoztatás talán nem a mi feladatunk lenne, de felelős oktató cégként pótolni kívánjuk ezt a hiányosságot. A Medical Beautynál több, szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkező szakember is dolgozik, így módunkban állt a vizsgáztatás minden pozíciójára pályáznunk, melyet létre is hoztunk, így hitelesen belelátunk a vizsgáztatás rejtelmeibe, de továbbra sem buzdítunk senkit vizsgázásra.

Folyamatosan hangsúlyozzuk, hogy nem értünk egyet azzal, hogy minden sminktetováló újra vizsgázzon, nagyrészt azért, mert a beadott oktatási tematika nem ad plusz tudást, kizárólag felesleges költséget jelent a kollégáknak.

Nem értünk egyet a beadott programkövetelménnyel sem, amely a sminktetoválás alapokoktatást hivatott szabályozni. Csak hogy néhány elemet említsünk:

●       hiányos, például a microblading teljes egészében kimaradt,

●       túlzó az óraszám,

●       nagy az átfedés, például a higiénia, munkavédelem szerepelt az iskolai tanulmányokban is.

Amivel egyetértünk, az a sminktetováló alapképzés szabályozásának gondolata. Véleményünk szerint, és több felnőttképzésben jártas, neves szakemberek által javasolt, más oktatási területeken bizonyított és jól működő kreditrendszer lényegesen ideálisabb megoldás lenne. Vélhetően megvalósítaná a sminktetoválók tudásának emelését és nem helyezne szükségtelen anyagi terhet a sminktetoválókra.

Fontos hangsúlyoznunk, hogy az alábbi információkat a 2022.08.22-én megjelent programkövetelményből ismerhetjük, viszont a jelenleg még hiányzó jogszabályi környezet módosíthatja.


Kell vizsgáznom sminktetoválásból?

A legelső és legfontosabb kérdés! Addig, amíg nem jön ki az új jogszabály, és nem rendelkezik a jelenlegi vonatkozó jogszabályok eltérően másképp NEM KELL VIZSGÁZNOD!

A megjelent programkövetelmény, valamint az új sminktetováló szakképesítés, csak és kizárólag a sminktetováló alapképzést változtatta meg. Jelenleg a korábbi, több évtizede hatályos jogszabályi környezet érvényes, mely szerint kozmetikus szakképesítéssel rendelkezők nagy része jogszerűen végezhet sminktetoválást. Miért csak a nagy része? Mert azokra igaz, akik esetében a szakképesítés központi programja/kerettanterve tartalmazta a sminktetoválást. A most végzett kozmetikus technikusok esetében már kivették a sminktetoválást, de korábbról is vannak olyan OKJ számok, amelyek esetében nem tartalmazta, például az 51 7812 01 és az ezt megelőző OKJ számos/szakma azonosítós képzések. Mestervizsga esetében 2012-ig része volt a sminktetoválás, és ez a mestervizsga követelmény több, mint 15 évig volt érvényben!

Miért vizsgáztak már páran?

Válasszuk ketté:

Akik már gyakorlott sminktetoválók

Esetükben sajnos láttunk olyan kommunikációt, mely arra buzdított, hogy a neves sminktetoválóknak az elsők között kell vizsgázniuk, ezzel is példát mutatva.

Véleményünk szerint ez megtévesztés, mivel még nem jelent meg semmilyen jogszabály, amely kimondja, hogy a korábban szerzett jogokat semmibe véve minden, ma jogszerűen sminktetováló kozmetikusnak újra kell vizsgáznia.

És ne felejtsük el, ha ez mégis így lesz, akkor is bőven lesz idő a vizsgára, hiszen a jogalkotók minimum egy évet szoktak biztosítani a jog követésre.

Azt se felejtsük el, hogy a testtetoválók már több, mint 2 éve várnak a testtetoválást szabályzó rendeletre.

Akik még nem sminktetoválnak

Amennyiben a jogalkotó a jövőben megjelenő jogszabályban kötelezővé teszi a már megjelent programkövetelmény szerinti képzés elvégzését és a vizsga letételét a sminktetováló tevékenység folytatásához, akkor bizony csak a képzés, majd a vizsga után sminktetoválhatnak.

Amennyiben a várakozásaink szerinti jogszabály nem mindenkit kötelez újravizsgázásra, csak azoknak kell a programkövetelmény szerinti képzés és vizsgatétel, akik esetében szakképesítésük központi programja/kerettanterve/program tanterve, vagy mestervizsga követelménye nem tartalmazta a sminktetoválást.

Összefoglalva:

Ahogy korábban is folyamatosan kommunikáltunk, csak a kezdő sminktetoválók gondolkozzanak, a programkövetelmény szerinti képzés, majd a vizsga elvégzésében.

Aki már sminktetovál az türelmesen várjon, és ne dőljön be kósza híreknek.

Azért is érdemes várni, mert jelenleg csak néhány vizsgaközpont áll rendelkezésre. Ha a jogszabályi környezet a jövőben kimondja, hogy mindenkinek újra kell vizsgáznia, akkor vélhető hogy minden vizsgaközpont elindítja a sminktetováló vizsgáztatást. Ezzel egyrészt minden vármegyében elérhető lesz a vizsga, másrészt a kialakult verseny az árakat is optimalizálhatja.


Hol vizsgázhatok?

Akkreditált, független vizsgaközpontban.

Minden vármegyében található akkreditált vizsgaközpont, de ez nem azt jelenti, hogy minden képzési területen (tanúsítási alrendszerekben) jogosultak vizsgákat szervezni.

Tehát ellenőrizni kell, hogy az adott vizsgaközpont jogosult a 1012-es KEOR számú „Fodrászat és szépségápolás” megnevezésű képzési területre, ha jogosult, akkor ellenőrizni kell azt is, hogy a vizsgáztatásra vonatkozó érvényességi körök között megtalálható a sminktetoválás szakképesítés.


Mennyibe kerül a sminktetováló vizsga?

60.000-80.000 forint között várható a vizsgadíj költsége.


Meddig tart a sminktetováló vizsga?

Ez eltérő lehet, jellemzően 1-2 napot vesz igénybe.

Viszont nagyságrendekkel több időt vesz igénybe a vizsgához szükséges portfólió elkészítése.

A programkövetelmény írja le a portfólió formáját:

A) Vizsgarész: Portfólió bemutatása. 

A) 1. A vizsgázó szakmai képzésének gyakorló ideje alatt saját kivitelezésben készült, műbőrre tetovált munkáiból gyakorló portfóliót állít össze.

 A portfoliónak tartalmaznia kell minimum 1-1-1 darab, élő modellen készített teljes arc (szemöldök, szemhéj, ajak) tetoválásról készített jó minőségű előtte/utána fotót,

Továbbá minimálisan 3-3-3 (szemöldök, szemhéj, ajak) a gyakorlás során műbőrre készült referenciaképeket tartalmazza. 

A gyakorló portfólióhoz köteles csatolni az „Eredetiségi nyilatkozatot”, melyben a portfólió saját maga álttal készített kivitelezéséről nyilatkozik.

Leadása: a vizsgát megelőzően 15 nappal postai úton ajánlva kell eljuttatnia a vizsgaszervező részére. 

Kivitelezése nyomdaipari technikával készül. Formai követelmények: formátuma A/4es, spirálfűzött, vagy fotókönyv. Terjedelme minimum 12 oldal, minimum12 db munkával, beleértve az élő modellen készített esettanulmányokat is. Elrendezésében, színhasználatában esztétikus.”


A vizsgáztatók milyen szakmai tudással rendelkeznek?

A programkövetelmény az alábbi idézetben részletezett személyi feltételeket írja elő:

„11.5.   A vizsgatevékenységek lebonyolításához szükséges személyi feltételek:

A Vizsgabizottság egy tagjának rendelkeznie kell minimum 3 év sminktetováló gyakorlattal, egy további tagjának pedig 5 év sminktetováló gyakorlattal.

A fenti követelmények mellett a vizsgaközpontok is támasztanak követelményeket:

Vizsgabizottsági tagok:

●       mérési feladatot ellátó tag, a vizsgázó tudásának felmérését végzi.

●       ellenőrzési feladatot ellátó tag (vizsgafelügyelő), felel a szakmai vizsga szabályszerűségéért

●       értékelési feladatot ellátó tag, minősíti a vizsgázó teljesítményét

mindhárom tagra a következő személyi feltételek érvényesek:

●       az Szkr. 134. § (2) bekezdésben előírtak alapján rendelkezik szakmai tanárképzésben szerzett mesterfokozattal vagy felsőfokú végzettséggel és az ágazatnak megfelelő szakképzettséggel, illetve az Szkr. 134. § (3) bekezdése alapján legalább érettségi végzettséggel és az ágazatnak megfelelő szakképesítéssel rendelkezik az adott területen, és minimum 5 év szakmai tapasztalattal

●       cselekvőképes

●       büntetlen előéletű és nem áll tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt

●       hozzájárul személyi adatai névjegyzékben való közzétételéhez, kezeléséhez

A mérési tagra külön követelmény: a mérési tag esetén a megszerezhető szakma tekintetében rendszeres oktatási tevékenységet folytat.


Hogyan igazolható hitel érdemlően a 3 vagy az 5 év sminktetováló gyakorlat?

Nehezen!

Az 5 évvel ezelőtti sminktetoválás oktatások oklevelek kiállításával zárultak, melyek utólagos kiállítása - nem jogkövető módon - könnyen kivitelezhető. Az oktatásról kiállított számla esetleg elfogadható lenne, de legtöbbször be sem került a KATA-s vállalkozásokba, a kiállító cégtől pedig több, mint 5 év távlatában nehezen beszerezhető.

Egy hitelt érdemlően igazolt, 5 éve elvégzett sminktetováló képzés sem bizonyítja a folyamatos sminktetováló gyakorlatot. A kozmetikus tevékenységi kör sem bizonyítja, hogy a kozmetikus rendszeresen sminktetovál.


Miből kell vizsgázni?

Szintén a programkövetelmény rögzíti a vizsga részletes leírását, melyet az értékelés/pontozás kivételével, módosítás nélkül, egészben idézünk, viszont a fontosabb részeket vastagon kiemeltük:

11. A képesítő vizsga megszervezéséhez szükséges feltételek és a képesítő vizsga vizsgatevékenységeinek részletes leírása

11.1     A képesítő vizsgára bocsátás feltétele: A szakmai képzés követelményeinek teljesítéséről, a felnőttképzési engedéllyel rendelkező képző intézmény által felnőttképzési adatszolgáltatási rendszerben (FAR) kiállított tanúsítvány.

Egyéb feltételek: -


 11.2   Elméleti írásbeli vizsga

 A vizsgatevékenység megnevezése: Sminktetováló elméleti alapismeretek

11.2.1   A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:

 25 kérdésből álló feleletválasztós, igaz-hamis, és kifejtős teszt, ezen belül:

 Feleletválasztós kérdések 10 darab – darabonként 4 pont Témakörei:

•           A szolgáltatási területhez tartozó kozmetikumok csoportjainak, jellemzőinek, összetevőinek, hatóanyagainak ismerete. (bőrfertőtlenítők típusai, munka közbeni, és kezelés utáni utóápolók fajtái, összetételük ismerete)

•           Vállalkozási ismeretek (általános vállalkozói alapismeretek, adózás, működtetés, GDPR adatvédelem legfontosabb szabályai)

•           Marketing (lehetséges módszerek, kommunikációs csatornák, közösségi platformok)

 •          Kommunikáció, etika (asszertív kommunikáció fogalma, etika fogalma, és ennek megfelelő ügyfélkezelés)

•           Szervezési feladatok (alapfokú időmenedzsment, munka felvétele, konzultációk megszervezése, készlettervezés – pigmentek, tűmodulok, eldobhatós eszközök, és fertőtlenítők, utóápolók)

•           Pigment ismeret (pigmentek típusai, összetevői, colorindexek jelentése, jelentősége, szabályozások ismerete)

•           A sminktetoválás megvalósulásának feltételei beleértve a kontraindikációs feltételeket

•           Infekciókontroll, infekciókontroll protokoll, higiéniai ismeretek (higiéniai feladatok, kötelező higiéniai protokoll lépései)

•           Tetováló gépek (típusai, részei, tulajdonságai, beállítása, előkészítése,)

•           Tetováló tűk, tűcsoportok (mérete, mennyisége, hegye, fajtája)

 Igaz-hamis kérdések: 10 db (tartalmaznia kell minimum 3 darab nemleges tagadással megfogalmazott kérdést) – darabonként 4 pont

Témakörei:

•           Tetoválás fajtái, mikró pigmentáció alkalmazási területei, pigmentek jellemzői, összetételük, szabályozóik, fertőtlenítő szerek, higiéniai munka és balesetvédelmi, egészség megóvási előírások, kezelési ellenjavallatok, sminktetoválás utókezelése, hulladékkezelés.

  Kifejtős kérdések: 5 darab – darabonként 8 pont Témakörei:

•           A tetoválás készítésének alapvető lépései, folyamata, veszélyei szem, szemöldök és száj területen, anatómiai és élettani alapjai. Eszközök, tűmodulok ismerete, pigmentek típusai, és rájuk vonatkozó szabályozások, színelméleti alapok. A szempilla, szem, ajak anatómiája és élettana, a szemkörnyék és a száj speciális jellemzői.

•           A sminktetoválás fajtái, alkalmazott technikái, és anyagai, utóápolás szabályai.

11.2.2 Az elmélet írásbeli vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc

11.2.3   A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai: vizsgaszervező által összeállított javítási-értékelési útmutató előírásai alapján történik.


11.3   Projektfeladat: Sminktetováló gyakorlati vizsga

11.3.1   A vizsgatevékenység megnevezése: Vizsgamunka és gyakorló portfólió szóbeli bemutatása, valamint az otthon elkészített projekt-feladatrész, és kezelési munkatervének bemutatása, és indoklása.

11.3.2   A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása: A sminktetováló gyakorlati vizsga részei: 


A) Vizsgarész: Portfólió bemutatása.

 A)        1. A vizsgázó szakmai képzésének gyakorló ideje alatt saját kivitelezésben készült, műbőrre tetovált munkáiból gyakorló portfóliót állít össze.

 •           A portfoliónak tartalmaznia kell minimum 1-1-1 darab, élő modellen készített teljes arc (szemöldök, szemhéj, ajak) tetoválásról készített jó minőségű előtte/utána fotót,

•           Továbbá minimálisan 3-3-3 (szemöldök, szemhéj, ajak) a gyakorlás során műbőrre készült referenciaképeket tartalmazza.

•           A gyakorló portfólióhoz köteles csatolni az „Eredetiségi nyilatkozatot”, melyben a portfólió saját maga álltál készített kivitelezéséről nyilatkozik.

•           Leadása: a vizsgát megelőzően 15 nappal postai úton ajánlva kell eljuttatnia a vizsgaszervező részére.

•           Kivitelezése nyomdaipari technikával készül. Formai követelmények: formátuma A/4- es, spirálfűzött, vagy fotókönyv. Terjedelme minimum 12 oldal, minimum12 db munkával, beleértve az élő modellen készített esettanulmányokat is. Elrendezésében, színhasználatában esztétikus.


B)        Vizsgarész: Helyszínen készítendő vizsgamunka elkészítése élő modellen és az otthon megtervezett munkaterv (projekt-részfeladat) bemutatása

 B) 1. Vizsgarész: Az otthon megtervezett munkaterv (projekt-részfeladat) bemutatása, amiben részletesen bemutatja a helyszínen készítendő vizsgamunkáját a konkrét élő modellre vonatkozóan a következőek szerint:

B) 1.1 A vizsgázó előzőleg és önállóan, saját maga által biztosított eszközökkel, műbőrre (latex lapra) készült teljes arctetoválást, mint vizsgamunka részproduktumát mutatja be szóban, az előre elkészített műbőrön. A vizsgabizottság az elkészített munkatervre vonatkozóan kérdéseket tesz fel a vizsgázó részére, aki a projekt-részfeladat elkészítését, annak technikai, formai és színbeli kialakítását meg kell, hogy tudja indokolni. A projekt- részfeladat stílusában és színhasználatában meg kell, hogy egyezzen az élő vizsgamunka modellen készítendő kialakítással. Minimális mérete: 15x20cm. A mintának tartalmaznia kell valósághű szemhéjkontúrt, szemöldöktetoválást, és ajaksatírt. Formája, stílusa szabadon választott, de törekszik a realisztikusságra. 

B)        1.2. Írásos-szöveges munkaterv, melynek terjedelme minimum 1 A4-es oldal, mely tartalmazza a forma és színválasztás indoklását, a kezelés lépéseit, és a vendégre vonatkozó esetleges egyedi szempontok (bőrtípus, bőrproblémák, bőr altónusa) figyelembevételét.

 B)        2. Vizsgarész: A vizsgázó a helyszínen saját maga által biztosított eszközökkel, saját maga által hozott vendég arcán vizsgamunkát készít. A munkának tartalmaznia kell grafikus szemhéjkontúrt, szemöldöktetoválást tetszőleges technikával, és a korábban az adott modellen elkészített teljes ajaksatír korrekcióját. Formája, stílusa szabadon választott, de illeszkednie kell a modell karakteréhez.

 11.3.3   A gyakorlati vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam:

 A)        1. vizsgarészre:          20 perc

B)        1. és B) 2. Vizsgarész: projekt-részfeladat bemutatására és a helyszínen készítendő vizsgamunka elkészítésére:         300 perc

11.3.4   Időtúllépés nem megengedett, amennyiben a vizsgázó nem tudja befejezni az adott idő alatt a feladatot, akkor az nem kerül értékelésre.

 11.3.5  Esetleges időtúllépésre, csak a vizsgabizottság elnöke adhat lehetőséget indokolt esetben.

 A helyszínen készítendő vizsgamunkát a vizsgázónak a rendelkezésre álló idő alatt kell el kezdeni és befejezni, csak akkor értékelhető. A megkezdett, félbehagyott, részlegesen elkészült produktum nem értékelhető.

 A vizsgázónak egy modellt kell hoznia a helyszínen készítendő vizsgamunkához. A modell

18 év feletti, önállóan cselekvőképes női személynek kell lennie. Ha az előzőleg megbeszélt és egyeztetett modell nem tud részt venni a vizsgán, a vizsgázó feladata új modellt keresni, a vizsgaközpontot tájékoztatni a változásról, módosítani a beadott portfoliót. A modellcsere indokát hitelt érdemlően igazolni kell, az igazolás elfogadásáról a vizsgaszervező dönt.


Vizsga összefoglaló

Készülni kell az elméleti vizsgára, mert nem tudni milyen kérdésekkel találkozhatunk.

Szerencsére az írásbeli feladatot készítő és véleményező szakértő személyi feltételei is kötik a szakmaiságot:

●       az adott területen és minimum öt év szakmai tapasztalat

●       legalább öt év oktatási és/vagy vizsgáztatási tapasztalat

●       a felkérés időpontjában oktat, vagy szakmájában aktívan dolgozik

A portfólió összeállítása jó pár munkaórát igénybe fog venni, hacsak - cégünk oktatási hozzáállásához hasonlóan - az oktatás végző cégek a képzésbe ezt is beépítik.

És… modellünk nehogy megbetegedjen az utolsó pillanatban, mert akkor új portfólió kell az új modellhez vagy ugrott a vizsga.


Még két kérdés, melyet már többen feltettek:

 

Az E-számos oktató cégek oktatói vizsgáztak?

A programkövetelmény nem írja elő, hogy az alapképzést oktató köteles vizsgázni sminktetoválásból. 

 

Akkor milyen végzettség szükséges a sminktetoválás alapképzés oktatáshoz?

Az E-számos képzőhely engedélyezésének feltétele az oktatók részéről kozmetikus mester, vagy egyéb szakirányú főiskolai végzettség megléte. Viszont az nem feltétel, hogy az oktató egyáltalán tudjon sminktetoválni...

Tartalomhoz tartozó címkék: Sminktetoválás